Od pewnego czasu wiele słyszy się o tym, że odnawialne źródła energii są przyszłością dla świata. Warto zatem zapoznać się z pewnymi informacjami na temattego ile kosztuje fotowoltaika, a także jej montażu lub użytkowania. Takie informacje pozwolą przekonać się osobiście czy fotowoltaika to opłacalne rozwiązanie dla nas samych. Czy to prawda, że koszty poniesione na rzecz instalacji fotowoltaicznej zwracają się już po pewnym czasie? Jaki jest koszt fotowoltaiki i ostateczna cena jjej montażu i wykonania? Co może zyskać firma, a co gospodarstwo domowe wdrażające fotowoltaiczny system? To wszystko można znaleźć w poniższym artykule.

Fotowoltaika – skąd różnice w cenie paneli i koszcie całej inwestycji?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależny jest w dużej mierze od zastosowanych urządzeń i elementów. Głównym czynnikiem są tu panele fotowoltaiczne, które występują w różnych odsłonach. Panele, które wykonane są z monokrystalicznego kryształu krzemu kosztują nieco drożej niż pozostałe. Wynika to z tego, że krzem jest materiałem gwarantującym wysoką wydajność instalacji, a także wykazuje się wysokim stopniem sprawności. A to z kolei przekłada się na możliwość zastosowania konkretnej liczby paneli na małej powierzchni.

Przykładem może być instalacja, która posiada moc 5 kW i wykonana jest na modułach fotowoltaicznych 400W firmy SunPower. Taka instalacja powinna zawierać 13 paneli, a jej powierzchnia wyniesie około 23 m². Dla porównania instalacja, która posiadać będzie taką samą moc, ale wykonana zostanie z modułów polikrystalicznych będzie zajmować powierzchniowo ponad 30 m², a liczba paneli wyniesie w tym przypadku 18. Wiąże się to oczywiście z ilością zastosowanych klem mocujących, szyn montażowych, a także przewodów solarnych.

Ostateczny koszt paneli słonecznych zależny jest także od cennika oferowanego przez daną firmę. Dodatkowo wpływ na koszt instalacji mają także takie elementy jak rodzaj i model inwertera, a także parametry techniczne i właściwości całego systemu.

Nie można zapominać także o tym, że wpływ na koszt paneli fotowoltaicznych będzie miał także rodzaj montażu. Chodzi tu konkretnie o instalację wykonaną na dachu – spadzistym lub płaskim – czy też na gruncie. Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne wyróżniają się bardzo przystępną i atrakcyjną ceną. Na dachu o sporej powierzchni można ułożyć ich bardzo dużo, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie wysokiej sprawności oraz wydajności. Dla wielu klientów taka opcja jest zadowalająca i w zupełności wystarczająca. Szukając najlepszego systemu fotowoltaicznego warto brać pod uwagę różne oferty pochodzące od kilku firm. Wynika to z faktu, że ceny ogniw fotowoltaicznych jak i innych elementów różnią się znacznie od siebie.

Zysk i koszt instalacji fotowoltaicznej

Całkowita cena systemów fotowoltaicznych – czy to się opłaca?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto mieć na uwadze, że taka inwestycja niesie ze sobą pewne koszty. Jednorazowo trzeba zazwyczaj wyłożyć na ten cel niemałą sumę pieniędzy. Jednak inwestycja ta jest tworzona na wiele długich lat. Stąd też ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej powinna być analizowana w oparciu o wieloletnie wykorzystanie.

Tak naprawdę oszczędności, które oczekiwane są tuż po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych nie przychodzą od razu. W rzeczywistości musi minąć około 8-10 lat by koszt inwestycji zaczął się powoli zwracać.

Cena, a oszczędności wynikające z wdrożenia instalacji fotowoltaicznej

Poniżej znajduje się wykres, który obrazuje w jasny sposób zysk, którego może spodziewać się gospodarstwo domowe posiadające instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW charakteryzującej się rocznym uzyskiem mocy o wartości około 5000 kWh. Cena montażu takiej instalacji to około 27 000 zł brutto.

Zysk i koszt fotowoltaika

Powyższy wykres prezentuje przykład, gdzie instalacja fotowoltaiczna zwraca się dokładnie po upływie 8 lat i 4 miesięcy. Po 15 latach pracy instalacja przynosi zysk o wartości niemalże 51 tys zł brutto.

Zamieszczona poniżej tabela objaśnia po kolei na jakiej podstawie wylicza się oszczędności, które zostają uzyskane przez działającą instalację o mocy 5 kW. Założeniem obliczeń jest to, że przykładowi domownicy będą wykorzystywać 30% energii wytwarzanej przez instalację, a 70% energii odbiorą z sieci publicznej w czasie jednego roku.

30%*5000 kWh=1500kWh  
1500kWh*0,75zł=1125 zł
Każda wyprodukowana i zużyta od razu kWh to oszczędność w wysokości 75 groszy. Zużywając bezpośrednio 30% wyprodukowanej energii oszczędzamy 1125 zł rocznie
70%*5000 kWh=3500 kWh  
3500 kWh*0,8 = 2800 kWh
2800 kWh*0,75 zł = 2100 zł
Każda wyprodukowana i nie zużyta kWh trafia do sieci publicznej. Zgodnie z ustawą o OZE możemy ją odebrać w ciągu roku w stosunku 1:0,8. Przesyłając do sieci 3 5000 kWh możemy odebrać w ciągu roku 2 800 kWh. Wysyłając 70% wyprodukowanej energii do sieci i odbierając ją w ciągu roku oszczędzamy 2 100 zł rocznie.
1125 zł + 2100 zł = 3225 zł
27000 zł/ 3225 zł = 8,3 roku
Roczne oszczędności w wysokości 3 225 zł zwracają instalację za 27 000 zł w ciągu 8 lat i 4 miesięcy.

Opierając się na powyższych obliczeniach można dojść do wniosku na temat opłacalności fotowoltaiki. Otóż inwestycja i montaż fotowoltaiki zwracają się po upływie około 8 do 10 lat. Jest to wartość przybliżona, a w rzeczywistości może być to nieco mniej lub więcej czasu. Zależne jest to bowiem od cen energii, a także wydajności zastosowanych w danej instalacji elementów. Dodatkowo duży wpływ ma także ilość zużywanej przez gospodarstwo domowe energii. Żywotność paneli fotowoltaicznych pochodzących od znanych producentów wynosi od 25 do 35 lat. Jest to zatem znacznie dłuższy czas niż ten, po którym instalacja może się zwrócić.

Czy można zmniejszyć cenę instalacji fotowoltaicznej?   

Jeśli poszukujesz wydajnego, a jednocześnie zgodnego z naturą sposobu produkowania energii to fotowoltaika jest stworzona właśnie dla Ciebie. Chcesz jakoś zmniejszyć cenę paneli fotowoltaicznych? Na szczęście są na to sposoby! Oto i one:

  • ulga podatkowa – można skorzystać z ulgi na instalacje fotowoltaiczne
  • wybór właściwej lokalizacji instalacji – panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane w miejscu, gdzie promienie słoneczne padają najdłużej – czyli po stronie południowej

Panele fotowoltaiczne- gwarancja

Bardzo istotnym faktem jest to, że panele fotowoltaiczne są objęte zawsze gwarancją. Oczywiście okres gwarancji zależny jest od oferty danego producenta. Najczęściej jest to 10 – 12 lat. Im lepsi producenci tym lepsze warunki, dlatego też znana i ceniona marka amerykańska SunPower,oferuje znacznie dłuższą gwarancję. SunPower zapewnia gwarancję zarówno na produkt jak i na jego moc wyjściową na okres 25 lat.

Na czym polega magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej?

Wedle ustawy o odnawialnych źródłach energii wytwarzana przez instalacje fotowoltaiczne energia może być oddawana i przechowywana w sieci publicznej. Okres takiego magazynowania może wynosić do 365 dni. Co ważne energia może zostać odebrana przez konsumenta w każdej chwili. Obowiązuje tutaj stosunek 1:0,8 czyli około 0,52 zł. W uproszczeniu oznacza to, że energię wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną można oddać do sieci, a następnie można ją odebrać ze stratą 20 %. Każdy ma na to rok czasu. Dla przykładu, gdy wyślemy do sieci energetycznej energię o wartości 10 kWh to mamy pełne prawo do odebrania w przeciągu 365 dni aż 8 kWh. Jest to możliwe poprzez stosowanie liczników dwukierunkowych, które gwarantują pełną niezależność od sieci energetycznej każdemu posiadaczowi mikroinstalacji fotowoltaicznej. Zapewnia to niezależność od wzrostu cen, a także wpływa na obniżenie opłat za prąd w gospodarstwie domowym lub firmie.

Wymieniając zalety instalacji fotowoltaicznych nie można zapomnieć także o systemie opustów. Polska ustawa o odnawialnych źródłach energii posiada zapis o bilansowaniu energii elektrycznej. Chodzi tu o wprowadzenie opustów dla instalacji, które wytwarzają energię o mocy do 40 kW.

Zgodnie z prawem po wykonaniu montażu instalacji oraz przyłączeniu jej do sieci regionalny operator sieci energetycznej powinien na własny koszt założyć specjalny dwukierunkowy licznik energii.Efektem jest niższa cena za zużytą na miejscu kWh, która jest tańsza o blisko 0,60 zł.

Dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne

Montaż fotowoltaiki może zwrócić się bardzo szybko jeżeli skorzysta się ze specjalnego dofinansowania. Firma SunSol pomaga swoim klientom zdobywać najlepsze warunki finansowania instalacji OZE. Naszym klientom gwarantujemy pomoc i wsparcie na każdym etapie ubiegania się o dotację na instalację fotowoltaiczną. Zapewniamy pomoc w zakresie dopełniania formalności, przygotowywania dokumentów, a także oferujemy doradztwo odnośnie warunków umowy. Służymy także poradą w zakresie ceny paneli słonecznych czy też wykonywania finalnego rozliczenia przyznanego dofinansowania. Pomagamy sporządzać raporty techniczne jak też finansowe.

Szybszy zwrot z inwestycji w odnawialną energię

Czy dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczną to dobre rozwiązanie? Jak wygląda opłacalność paneli fotowoltaicznych? Uzyskanie finansów na instalację PV umożliwia skrócenie do minimum okresu, w którym zaczyna pojawiać się zwrot z instalacji OZE, więc jest to korzystna opcja.

Instalacja fotowoltaiczna, a ulga podatkowa

Instalacja fotowoltaiczna może się zwrócić jeszcze szybciej. W raz z dniem 1 stycznia w życie weszły bowiem nowe przepisy. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie ulgi podatkowej za instalacje fotowoltaiki. Ustawa ta umożliwia odliczenie kwoty instalacji od podatku. Aby móc skorzystać z takiej opcji należy jedynie przedstawić fakturę VAT. Dodatkowo konieczne jest właściwe wypełnienie PIT-a.

Fotowoltaika — jak plasują się wydatki i zyski? Montaż instalacji fotowoltaicznej to bez wątpienia spory wydatek. Jednak cena ogniw fotowoltaicznych jest całkiem przystępna, a taka inwestycja taka będzie przynosić liczne zyski przez długie lata. Decyzja o wdrożeniu fotowoltaiki w domu czy firmie wpłynie nie tylko korzystnie na finanse, ale także ekologię. Instalacje fotowoltaiczne są bowiem zgodne z ochroną środowiska naturalnego. Aktualnie nieruchomości, które posiadają takie instalacje mają także o wiele wyższą wartość rynkową. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki można zauważyć, że opłacalność ogniw fotowoltaicznych jest bardzo duża. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadkach, gdy budowany obiekt ma posłużyć na wiele długich lat czy pokoleń.