Rozwiązania dla magazynowania energii

Oferta firmy Feste zawiera ciekawą propozycję, a mianowicie chodzi tu o specjalne systemy akumulatorów. Elementy te pozwalają na wykorzystywanie energii słonecznej nie tylko w czasie pięknej pogody, ale również, gdy promienie w ogóle nie docierają. Taka opcja pozwala zużywać energię w pełni do własnych potrzeb jednocześnie pozostając niezależnym od wzrostu cen i opłat pobieranych za prąd elektryczny.

Doskonałym przykładem skutecznego systemu akumulatorów może być IBC SolStore czyli produkt umożliwiający magazynowanie prądu. Co ważne mowa tu o prądzie wytworzonym z energii słonecznej, który w obecnej chwili nie może zostać wykorzystany. Akumulatory magazynują zatem prąd by później udostępnić go w chwilach spadku wytwarzania energii. Dzieje się tak na przykład w nocy.

Na rynku dostępne są także specjalne inwertery, które wyposażone są już w odpowiednie wyjścia. To właśnie do nich podłączyć można akumulatory jonowo-litowe stosowane w nowoczesnych instalacjach fotowoltaicznych. Przykładem takich inwerterów mogą być produkty marki Fronius.

Akumulatory wykorzystywane jako magazyny energii posiadają jedną wadę, a jest nią wysoki koszt. Stąd też w obiektach, gdzie istnieje już prąd wykonuje się częściej instalacje w typie on-grid. Instalacje posiadające akumulatory są z kolei zalecane w miejscach, gdzie nie doprowadzona została sieć elektryczna.

Posiadające wiele zalet systemy akumulatorów za parę lat na pewno staną się o wiele popularniejsze. Aktualnie są one jednak zbyt drogie, a ich technologia musi się jeszcze nieco rozwinąć.

Specjalistyczne systemy monitoringu, które są stosowane w instalacjach fotowoltaicznych to prawdziwy hit. Takie systemy pozwalają bowiem obserwować na bieżąco wydajność instalacji, a także jej całą pracę. Przeciętny system samodzielnie wylicza ilość wytworzonej energii, która pojawić się może w ciągu kilku następnych godzin. Dodatkowo w przypadku produkcji na plusie system dobiera poszczególne urządzenia domowe, które są pochłaniają najwięcej energii. Gdy pojawia się nadwyżka następuje samoczynne ładowanie akumulatora. Aktualnie prawie każdy inwerter wyposażony jest w moduł, który odpowiada za prowadzenie statystyk zużywania energii produkowanej w ramach instalacji. To właśnie pozwala zoptymalizować w sposób automatyczny zużycie prądu w domu.

Zasilanie w energię bez sieci na wyciągnięcie ręki

Instalacje fotowoltaiczne, które działają całkowicie poza siecią elektryczną umożliwiają zapewnienie sobie pełnej niezależności. Takie instalacje są tworzone na zasadzie systemów off-grid, a ich wdrażanie pozwala przyśpieszyć elektryfikację miejsc, które zlokalizowane są daleko od sieci elektrycznej lub też są mało zaludnione.

Opis poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej w prąd stały, a ich zaletą jest ciche działanie i nie wytwarzanie żadnych zanieczyszczeń.

Inwerter

Inwerter czyli inaczej falownik to element, który umożliwia przetwarzanie prądu stałego powstałego w panelach w prąd zmienny. To właśnie taki rodzaj prądu może być wykorzystywany w codziennym życiu. Większość inwerterów wyposażona jest w specjalny moduł, który umożliwia prowadzenie obserwacji i monitoringu pracy całego systemu fotowoltaicznego.

Inwerter akumulatorowy – sterownik ładowania

Inwerter akumulatorowy – sterownik ładowania to element odpowiadający za ładowanie i rozładowywanie. Dobrym przykładem będzie tu magazyn IBC SolStore. W przypadku, gdy system fotowoltaiczny wytwarza dużo energii i całość jej nie jest zużywana następuje ładowanie urządzenia IBC SolStore. Z kolei, gdy energii jest za mało taki akumulator magazynujący energię dostarcza ją do gospodarstwa, a IBC SolStore jest jednocześnie rozładowywane.

System akumulatorowy

Każdego dnia system akumulatorowy magazynuje prąd, który jest wyprodukowany w panelach fotowoltaicznych. W późniejszych porach czyli wieczorami, rankiem lub w nocy system przekazuje całą przechowywaną energię i może ona zostać zużyta do zasilenia dowolnych urządzeń w domu.

Licznik elektryczny

Aby dokonać właściwego i rzetelnego pomiaru energii elektrycznej, która jest wytworzona przez instalację fotowoltaiczną stosuje się dwa liczniki. Otóż oprócz licznika zużycia energii stosuje się także kolejny licznik, który odpowiada za pomiar energii wytworzonej przez falownik.

Dwudrożny licznik do pomiaru energii elektrycznej

Licznik taki służy do obliczania energii, która przekazywana zostaje do sieci, a także pomiaru energii pobieranej z sieci. Różnica w ilości wytworzonej przez instalację energii, a ilości energii zmagazynowanej ukazuje wartość zużywania energii. Na instalacjach fotowoltaicznych można nawet zarabiać, gdyż istnieje możliwość skorzystania z korzystnych dopłat i dofinansowań.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *