Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Odpowiedź na pytanie jakie panele fotowoltaiczne wybrać nie jest jednoznaczna. Warto się zatem przyjrzeć różnym rozwiązaniom przedstawionym poniżej.

Instalacje on-grid – instalacje podłączone do sieci energetycznej

Instalacje w typie on-grid złożone są zawsze z paneli fotowoltaicznych, konstrukcji mocującej, licznika dwukierunkowego, a także inwertera. Za gromadzenie promieni słonecznych odpowiadają panele fotowoltaiczne. To właśnie ich rolą jest także wytwarzanie prądu stałego. Inwerter z kolei jest elementem, który odpowiada za przetwarzanie prądu stałego w zmienny czyli taki, z którym mamy do czynienia w sieci energetycznej. Licznik dwukierunkowy służy natomiast do wyliczania ilości prądu wyprodukowanego przez instalację oraz prądu pobranego z sieci. Licznik ten służy także do przenoszenia nadmiarów energii do sieci. Konsument może płacić jedynie za zużytą energię netto.

Jakie ogniwa fotowoltaiczne?

Instalacje on-grid są sporo tańsze od instalacji w typie off-grid. W ich przypadku nie ma bowiem konieczności zakupu specjalistycznych akumulatorów, a ponadto możliwa jest sprzedaż nadwyżek prądu do sieci. Pozwala to zmniejszyć wydatki ponoszone za energię.

Instalacje off-grid – czyli instalacje autonomiczne

W przeciwieństwie do instalacji w typie on-grid instalacje off-grid nie umożliwiają przekazywania nadwyżek energii do sieci publicznej. W takiej instalacji dochodzi natomiast do magazynowania energii w specjalnych akumulatorach wchodzących w skład każdej instalacji off-grid. Takie instalacje są tworzone najczęściej w miejscach, gdzie nie opłaca się dokonywać przyłączeń do sieci. Dodatkowo czasami takiego podłączenia nie da się wykonać ze względów technicznych czy innych, dlatego wtedy korzystniejszą opcją są instalacje off-grid. Takie instalacje stosuje się na przykład w domkach letniskowych, na statkach lub jachtach, a także w schroniskach górskich. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są także lampy uliczne solarne LED.

Instalacje hybrydowe – informacje i rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Instalacje hybrydowe to nic innego jak połączenie instalacji w typie on-grid oraz off-grid. W skład takiej instalacji wchodzą panele fotowoltaiczne, które wspiera się dodatkowo zasilaniem z generatora prądu, sieci lub też turbiny wiatrowej. Systemy hybrydowe stosowane są bardzo często w lokalizacjach słabo nasłonecznionych. Przykładem miejsca takiej instalacji mogą być nowoczesne znaki drogowe, wiaty przystankowe lub też oznakowane przejścia dla pieszych. W gospodarstwach domowych tworzy się najczęściej instalacje on-grid wyposażone w dodatkowy akumulator. Dzięki temu można zoptymalizować czas potrzebny do wykorzystania energii, która produkowana jest przez panele fotowoltaiczne. Na postawie powyższym informacji można zdecydować jakie panele fotowoltaiczne będą najodpowiedniejsze dla danego obiektu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *