Parę słów o projektowaniu instalacji fotowoltaicznych

Proces tworzenia instalacji fotowoltaicznych jest dość skomplikowany, a dodatkowo nie ma tu miejsca na błędy. Wszelkie niedopracowania i niedociągnięcia w projektach mogą przyczynić się do tego, iż powstała instalacja fotowoltaiczna nie będzie działała prawidłowo. Przede wszystkim może pojawić się tutaj problem zbyt małej wydajności co przekłada się na zbyt niską ilość wytwarzanej energii. W efekcie taka inwestycja OZE – fotowoltaika instalacja – jest w zasadzie nieopłacalna, a tak naprawdę głównym celem działania systemów fotowoltaicznych jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii.

Jak wygląda projektowanie instalacji fotowoltaicznych?

Jednym z najważniejszych kroków w przypadku tworzenia indywidualnych systemów czyli instalacji fotowoltaicznych w Warszawie jest pozyskanie bardzo istotnych informacji takich jak:

 • rodzaj pokrycia dachowego – może to być blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, blachodachówka i wiele innych
 • wymiary i kształt dachu – tworzy się systemy fotowoltaiczne na dachy skośne, płaskie, ale dostępne są także systemy fotowoltaiczne wolnostojące
 • położenie i orientacja dachu – mapa, adres, a także zagospodarowanie terenu
 • średnia wartość zużywanej w danej firmie lub gospodarstwie energii – pod uwagę bierze się: liczbę domowników, przewidywane zużycie, wysokość rachunków za energię
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych

Etapy wykonywania projektów instalacji fotowoltaicznych

 1. Pierwszy krok podczas wykonywania projektu instalacji fotowoltaicznej to utworzenie w specjalnym programie modelu budynku, na którym ma powstać cała instalacja. Ważne jest tu właściwe rozmieszczenie budynku oraz uwzględnienie wszystkich elementów konstrukcyjnych dachu.
 2. Kolejnym etapem jest wykonanie właściwego doboru mocy instalacji. Wykonuje się to na podstawie rocznego zapotrzebowania firmy lub gospodarstwa w energię elektryczną. Oczywiście w projekcie instalacji fotowoltaicznej należy także uwzględnić tu wszystkie ewentualne straty będące efektem zabrudzeń, zacienienia czy też temperatury.
 3. Następnie przechodzi się do rozplanowania montażu instalacji fotowoltaicznej, a dokładniej położenia modułów fotowoltaicznych na danym dachu. Nie można zapominać tutaj o uwzględnieniu stref zacienienia.
 4. Na końcu można przejść do wyliczenia uzysku energii. Taka opcja jest dostępna między innymi na stronie PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System).

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?        

Systemy fotowoltaiczne to rozwiązania na długie lata jednak by móc cieszyć się zyskami należy najpierw zainwestować. Energia pochodząca z takich instalacji jest uznawana za darmową i tak jest w rzeczywistości, gdyż energia słoneczna nie kosztuje praktycznie nic. Na początku konieczne jest jednak poniesienie pewnych kosztów związanych z:

 • wykonaniem projektu całej instalacji PV
 • wykonaniem montażu
 • zakupem niezbędnych elementów: ogniwa fotowoltaiczne, a w tym panele słoneczne, falownik, akumulatory i inne

Jaka jest zatem końcowa cena instalacji fotowoltaicznej? To zależy od wielu czynników. Najwyższej jakości produkty wykorzystywane do tworzenia instalacji fotowoltaicznych nie są może tanie, ale to właśnie one zapewniają wysoką wydajność, bezawaryjność i najlepsze efekty pracy instalacji. Ze swojej strony możemy polecić wysokiej klasy panele fotowoltaiczne pochodzące od firm SunPower, REC, QCells czy SolarEdge.

Czy można obniżyć koszty inwestycji fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne wiążą się z pewnymi kosztami jednak istnieją pewne możliwości na ich obniżenie. Otóż regularnie pojawiają się różne programy dofinansowań na OZE. Dzięki takim dotacjom można sporo zaoszczędzić. Firma FESTE zajmująca się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych i instalowaniem systemów fotowoltaicznych oferuje skuteczną pomoc w pozyskiwaniu dofinansowań na OZE. Dodatkowo firma wykonuje montaż instalacji fotowoltaicznych, dostarcza niezbędny sprzęt, a także zajmuje się przyłączaniem instalacji do sieci.