Jak zaaranżować ogród według najnowszych trendów?

Najnowsze trendy w ogrodnictwie zmierzają w kierunku rozkwitu zrównoważonego ogrodnictwa. Jest to spowodowane wzrostem zainteresowania ogrodami ekologicznymi charakteryzujące się samowystarczalnością i permakulturowymi uprawami.

Ogrodowe inspiracje będą płynąć z natury. Geometryczne rabaty, równiutkie trawniki idą w zapomnienie robiąc miejsce dla kęp kwiatów, wyrośniętych traw, bujnych łąk i drzew – piękny ogród charakteryzujący się swobodą kształtów.

Topowe style ogrodowe

Najnowsze style ogrodowe wyznają naturalnemu pięknu. Oto najpopularniejsze style:

Ogród wiejski – rustykalny

Ogród, którego cechuje niepozorny nieporządek i swoboda. Ogród rustykalny jest kolorowy i pełny różnorodnych kształtów. Zasiedlony głównie przez dobrze znane rośliny. Prócz kwiatów i kwitnących krzewów dobrze widziane są również warzywa, zioła i drzewka owocowe.

Wszelkie elementy i dekoracje powinny być dyskretnie wkomponowane w ogród i co najważniejsze wytworzone tylko z naturalnych materiałów.

Ogród naturalistyczny

Jak sama nazwa sugeruje styl ten bazuje na naturalnych formacjach roślinnych. Krzewy i drzewa rosną w grupach, mają swobodną budowę i z reguły są duże. Przy ogrodach naturalistycznych aranżacje tworzy się wykorzystując już rosnące okazy. Aranżacje kreowane sztucznie tworzy się metodą piętrowego sadzenia roślin.

Ogród angielski

Ogrody tego typu charakteryzują się tym, że znajdziemy w nich oczka wodne, murki, rzeźby i donice. Charakteru dodają kwitnące pnącza prowadzone po ścianach altan i pergoli. Kolejną cechą charakterystyczną jest tzw. ogród kuchenny – pełny warzyw i ziół. Podobnie jak pozostałe ogrody hołdujące naturze, ogród angielski cechuje się swobodną kompozycją. Obecnie delikatne trawniki zastępowane są łąkami kwietnymi.

Najnowsze trendy ogrodowe

Jesteśmy zachwyceni, że obecne trendy wędrują w kierunku ekologii i naturalnej metodzie nasadzeń oraz postrzeganiu ogrodu jako całości, który jest jednym organizmem.

Dzikie ogrody

Jak już wspomnieliśmy – Obecne ogrody z równymi trawnikami i grządkami stają się nieatrakcyjne. Aranżacje ogrodów uzyskane z pomocą swojskich gatunków roślin, łąk kwietnych w nieregularnych kępach tworzą niesamowite i bajkowe pejzaże. Pierwsze skrzypce gra tu ekologia. Gdzie polne rośliny dają schronienie i pożywienie owadom oraz małym zwierzętom.

Ogród permakulturowy

Podstawą ogrodów permakulturowych jest uprawa roślin, które są charakterystyczne dla danego obszaru. Grupowanie roślin o podobnych wymaganiach i stosowanie zasobów odnawialnych. Dzięki tym zabiegom ogród staje się swoistym, samowystarczalnym ekosystemem. Jest to bardzo korzystne i pociągającego dla dobroczynnych owadów i zwierząt.

Grządki podwyższone

Grządki podwyższone to niesamowity efekt pod względem estetycznym. Jednak to nie wszystko co ma do zaoferowania ta metoda. Uprawa, która jest wykonana w wysokich skrzynkach wypełnionych ziemią ogranicza rozwój chwastów, jest łatwiejsza w pielęgnacji i co ważne zapewnia lepszą glebę.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: do ogrodu