Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie alergików i astmatyków

Osobom zmagającym się z astmą i alergią często wydaje się, że klimatyzator w mieszkaniu to zły pomysł. Chorzy obawiają się zbyt zimnego i wysuszonego powietrza, które mogłoby negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie i zaostrzyć objawy choroby. Prawdą jest, że źle używana i nieodpowiednio serwisowana klimatyzacja, może mieć zgubny wpływ na drogi oddechowe, jednak nie zawsze musi tak być.

Temperatura powietrza

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, które nie tylko pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, ale również dbają o czystość powietrza i jego nawilżenie. Czyni je to bardzo przyjaznymi dla alergików i astmatyków. Warto dowiedzieć się jak dokładnie działają takie urządzenia i jak wybrać najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb.

Wilgotność powietrza

Klimatyzator to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności i czystości powietrza w pomieszczeniach. Nie działa ono na zasadzie wymiany powietrza z otoczeniem, a jedynie oczyszcza, to które już znajduje się w pomieszczeniu.

O klimatyzację bezwzględnie trzeba dbać. Niestety wiele osób po macoszemu traktuje jej regularne i dokładne czyszczenie oraz wymianę filtrów. A to niesie za sobą wiele realnych niebezpieczeństw, zwłaszcza dla dzieci oraz osób chorujących na alergię czy astmę.

Rozwijające się drobnoustroje w przewodach klimatyzacyjnych

Najpoważniejszym zagrożeniem są mogące rozwijać się w klimatyzatorze pleśnie, które z urządzenia trafiają do powietrza, którym oddychamy.

Ponadto stosowane przykładowo w biurowcach dużych korporacji instalacje klimatyzacyjne, oprócz problemów higienicznych, wykazują również bardzo często zbyt silne działanie. Przepływ powietrza jest ogromny, a jego temperatura bardzo często zbyt niska. Może to powodować wysuszenie śluzówek nosa i gardła, a co za tym idzie chrypkę, chrząkanie, ucisk w zatokach, kaszel, a nawet atak astmatyczny.

Negatywne następstwa korzystania z klimatyzacji

Klimatyzacja nie musi jednak powodować negatywnych następstw. Wystarczy o nią dbać i odpowiednio jej używać. Zaleca się, aby temperaturę w klimatyzowanych pomieszczeniach ustawiać na maksymalnie 6 stopni mniej, niż temperatura na dworze. Konieczne są też terminowe przeglądy całej instalacji oraz jej regularne czyszczenie i odgrzybianie. Zadbana klimatyzacja nie powinna powodować pogorszenia stanu zdrowia u alergików i astmatyków.

Domowe klimatyzatory

Z kolei, jeśli chodzi o niewielkie domowe klimatyzatory, to są to urządzenia nie tylko całkowicie bezpieczne dla cierpiących na alergię, ale nawet bardzo pomocne. Nie tylko bowiem nawilżają one powietrze, ułatwiając oddychanie, ale również bardzo dokładnie oczyszczają je ze wszystkich zanieczyszczeń, w tym również pyłków roślin, roztoczy kurzu, grzybów oraz innych alergenów wziewnych. Jeśli więc rozważaliśmy zakup domowej klimatyzacji, zdecydowanie warto zdecydować się na taką inwestycję.

Jak wybrać dobry klimatyzator do domu?

Przenośne klimatyzatory używane w mieszkaniach m to niezwykle zaawansowane technicznie urządzenia. Kupując taki sprzęt, zwróćmy uwagę na jakość filtrów oraz funkcje dostępne w klimatyzatorze.

Standard HEPA

Najlepiej wybrać taki wyposażony w filtry pasywne (HEPA) oraz aktywne, które emitują do powietrza przyjazne występujące również w naturze skondensowane jony dodatnie i ujemne, które dodatkowo usuwają z powietrza wirusy, bakterie, pleśnie i inne szkodliwe substancje.

Ponadto klimatyzatory takie są wyposażone w funkcję nawilżania powietrza, nie mamy więc powodu obawiać się, że klimatyzacja spowoduje u nas suchość skóry, błon śluzowych czy oczu. Astma i alergia wcale nie skazuje nas więc na brak możliwości korzystania klimatyzacji domowej w czasie upałów.

Klimatyzacja wielofunkcyjna

Warto kupić taki sprzęt, który nie będzie stał w domu bezczynnie, gdy na zewnątrz nie będzie już upału. Najlepiej sprawdzi się wielofunkcyjny klimatyzator, który posiada również funkcję osuszania i ogrzewania powietrza. Wykorzystamy go dosuszania zawilgoconych jesienią czy zimą pomieszczeń- również takich jak piwnica czy garaż.

Nowoczesne systemy klimatyzacji

Zakup nowoczesnego klimatyzatora do mieszkania jest więc dobrym pomysłem w przypadku osób borykających się z alergią czy astmą. Z kolei, jeśli jesteśmy narażeni na silne działanie przemysłowej klimatyzacji w pracy, postarajmy się jak najlepiej chronić swoje zdrowie. Ubierajmy się cieplej, jeśli w pomieszczeniach jest bardzo chłodno. Dużo pijmy, by nie dopuścić do odwodnienia i wysuszenia dróg oddechowych.

Korzystajmy też na co dzień z dostępnych w aptekach bez recepty preparatów nawilżających nos i gardło oraz kropli do oczu (tak zwane sztuczne łzy). Jeśli mimo wszystko objawy choroby nasilają się, koniecznie wybierzmy się do lekarza po poradę.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: do domu