Dlaczego panele fotowoltaiczne warto zakładać zwłaszcza wiosną i latem?

Kalendarzowa zima zawsze niesie ze sobą konieczność wykorzystywania szkodliwych surowców węglowych w celach grzewczych. Na szczęście, wiosnę zapotrzebowanie na węgiel gwałtownie maleje, oddychamy czystszym powietrzem i cieszymy się wyższymi temperaturami. Specjaliści polecają instalowanie paneli fotowoltaicznych w czasie ciepłych pór roku. Dlaczego?

Panele fotowoltaiczne – dlaczego poleca się instalacje wiosną, a nie jesienią?

Jesień to czas stopniowo pogarszającej się pogody, coraz intensywniejszych deszczy i wiatrów. Instalowanie paneli fotowoltaicznych w takim otoczeniu natury już na samym wstępie jest bardzo uciążliwe. Trudności w montażu to jedno, a korzystanie z właściwie magazynowanej energii – to drugie. Możemy zapomnieć o dużych zasobach energetycznych właśnie przez mało sprzyjającą pogodę i brak słońca. Przez zachmurzenia panele staną się zacienione, a więc mniej wydajne w eksploatacji. Zimowa aura także nie będzie sprzyjała pracy paneli. Montowane elementy narażone są na uszkodzenia z powodu intensywnego śniegu, deszczu oraz gradu. Efekt energetyczny w grudniu czy styczniu nie przyniesie zamierzonego sukcesu. Wtedy nasłonecznienie jest prawie żadne, a niezbędnej energii przy takich warunkach nie uda się zgromadzić, by efektywnie ją wykorzystać w ogrzewaniu. Chmury stanowią blokadę dla promieni słonecznych, dodatkowym utrudnieniem w pracy paneli fotowoltaicznych jest także śnieg i mróz.

Wiosna pod znakiem paneli fotowoltaicznych – to musi się udać!

Wiosna oraz lato to idealny czas na zamontowanie domowych paneli fotowoltaicznych, ponieważ:

 • dni są ciepłe i długie
 • słońce emituje promienie najintensywniej
 • uzyskujemy większą ilość prądu, niż w czasie jesieni i zimy
 • możemy magazynować nadmiar prądu, który został przetworzony przez instalację fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne – co mówią statystyki?

Instytut Meteorologii i Gospodarki przeprowadził w 2020 roku szereg ciekawych badań, na podstawie których wywnioskowano, iż słońce emitowało promienie przez blisko połowę dnia w ciągu najintensywniejszej pory lata. Stopień nasłonecznienia zależny jest od regionu. Nasłonecznienie w skali rocznej wynosiło ok. 2200 godzin. Wynika z tego, że o 600 godzin przewyższyło normę klimatologiczną. W 2020 roku najbardziej intensywna wiosna oraz lato miały miejsce na południu i wschodzie kraju. Obserwowanie gwałtownych zmian klimatycznych powinno raz na zawsze przekonać wszystkich niedowiarków do montowania paneli we własnych gospodarstwach domowych. Zyskujemy nie tylko prąd zupełnie za darmo, ale również przyczyniamy się do powstrzymywania niekorzystnych zmian w klimacie, o których w ostatnich latach tak wiele się mówi.

Instalowanie paneli fotowoltaicznych – prace wstępne

Proces instalowania paneli fotowoltaicznych powinien być przemyślany i zaplanowany od strony funduszów, którymi na dany moment dysponujemy. Ważne, by:

 • sprecyzować miejsce docelowe, w którym panele zostaną zamontowane
 • opracować budżet inwestycji
 • znaleźć konkretną i sprawdzoną firmę, która proces montażu wykona na najwyższym poziomie oraz zadba o wszelkie formalności
 • najlepszą ofertę paneli realizować w oparciu o wcześniejszy audyt, fotowoltaika dopasowana będzie wtedy do właściwego zapotrzebowania miejsca, w którym się ją instaluje
 • wziąć również pod uwagę możliwość kredytu, albo skorzystanie z państwowego dofinansowania
 • zamontowana instalacja fotowoltaiczna została prawidłowo zgłoszona do aktualnego dostawcy prądu
 • poszczególne elementy instalacyjne posiadały gwarancję i ubezpieczenie, roczne ubezpieczenie najczęściej mieści się w cenie

Panele fotowoltaiczne – zapomnij o wysokich rachunkach za prąd elektryczny?

Stosując panele fotowoltaiczne tuż po zainstalowaniu, już w niekrótkim czasie zauważysz, że zmiana energetyczna wyszła na dobre! Nie trzeba będzie już stresować się zbyt wysokimi rachunkami za energię. Poza tym, na działaniu paneli zyska nie tylko dom, ale również całe otoczenie zaliczające się do posesji lub gospodarstwa. Panele fotowoltaiczne poleca się także montować w siedzibach firm i przedsiębiorstw, gdzie nadwyżki wykorzystywanej elektryczności są najbardziej widoczne przy dokonywaniu okresowych kontroli działania systemów zarządzających energią.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: do domu