Czy fotowoltaika może przyczynić się do zmniejszenia poziomu smogu w dużych miastach?

Poziom smogu w dużych polskich miastach już dawno przekroczył wszelkie dopuszczalne granice. Wciąż szuka się rozwiązań na to, by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do powietrza, jednocześnie zapierając się przy stosowaniu węgla, z których większość krajów europejskich stopniowo rezygnuje. Ratunkiem dla naszego całego środowiska naturalnego, a także klimatu mogą być panele fotowoltaiczne. W jaki sposób mogą przyczynić się do oczyszczenia powietrza, którym oddychamy na co dzień?

Żyjmy zdrowiej dzięki panelom fotowoltaicznym!

Na zainstalowanie wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych powinni zdecydować się przede wszystkim:

  • właściciele domów jednorodzinnych, kamienic, a także bloków
  • przedsiębiorcy narzekający na zbyt wysokie rachunki z tytułu pobierania energii elektrycznej
  • rolnicy działający na obszarach własnych gospodarstw

Instalacje fotowoltaiczne a walka ze smogiem

Kraków i cała Małopolska zaliczają się do obszarów kraju najbardziej skażonych smogiem. Obliczono, że inwestowanie w domową fotowoltaikę znacznie zmniejsza przepływ szkodliwych substancji spalanych do powietrza. Dodatkowo, należy zauważyć, że wszelkie inwestycje przeprowadzane w celu zainstalowania systemów fotowoltaicznych dzięki regularnemu ich stosowaniu zwrócą wszelkie koszty w ciągu pierwszych sześciu lat używalności. Cena prądu w ostatnim czasie wzrosła o 137% i zanosi się na dalsze podwyżki. Dzięki panelom fotowoltaicznym można skupić się na tańszych źródłach pozyskiwania energii, nie mając przy tym poczucia stałego drenowania portfela. Oszczędność energii przy prowadzeniu firmy lub gospodarstwa rolnego jest również niezwykle istotna. Panele fotowoltaiczne polecane są jako sprawdzona inwestycja, jeśli chodzi o wykorzystywanie nadwyżek budżetowych.

Fotowoltaika w polskich domach – od kiedy to się zaczęło?

Moda na stosowanie wszechstronnych paneli fotowoltaicznych pojawiła się w Polsce wraz z ekspansją nowoczesnych technologii informatycznych. Do masowej świadomości temat na dobre przedarł się w roku 2005, gdy coraz częściej na forum publicznym zaczęto zabierać głos na temat kryzysu klimatycznego, zmiennych stanów pogodowych oraz utraty naturalnych zasobów środowiska naturalnego. Jak bardzo panele fotowoltaiczne przysługują się poprawie jakości naszego życia, można wywnioskować na podstawie analiz porównawczych, przygotowanych w 2020 roku. Otóż, na samym początku, w 2005 roku moc instalacji określana była w jednostce 0,3 MW. Pod koniec 2020 roku obliczono, że polskie panele fotowoltaiczne generują 3960 MW. Jest to wartość 13 tysięcy większa od tej sprzed ponad 15 lat! Nie da się obecnie zignorować i podważyć takich wyników. Ratunkiem dla dużych aglomeracji mogą się okazać projekty w postaci rozbudowanych farm fotowoltaicznych, zasilających także fabryki, zakłady pracy, wytwórnie, siedziby przemysłu na szeroką skalę, gdzie zatrudnia się dziesiątki ludzi.

Fotowoltaika w przemyśle

Korzystanie z technologii fotowoltaicznych pozwala zmniejszyć zasoby surowcowe do pozyskiwania energii metodami tradycyjnymi. Stopniowe eliminowanie węgla oraz drewna jako materiału energetycznego może zapewnić nam komfort pracy w lepszych warunkach, pod kątem większej dbałości o zdrowie. Czyste i pozbawione zanieczyszczeń powietrze to podstawa, aby zwierzęta mogły się rozwijać w bezpiecznym ekosystemie, a rośliny wzrastać na glebach pozbawionych toksycznych pierwiastków. Temat fotowoltaiki poruszany jest od kilku lat w branżach przemysłowych bardzo silnie. Farmy fotowoltaiczne, dzięki energii zmagazynowanej ze słońca intensywnie emitującego promienie przez połowę roku, są w stanie zasilać nawet najbardziej wymagające systemy odpowiedzialne za przepływ prądu lub eliminowanie produktów zbędnych na drodze produkcji.

Panele fotowoltaiczne zamiast węgla – przyszłość Europy

W dużych miastach panele fotowoltaiczne są coraz bardziej widocznym elementem gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, które położone są w elitarnych dzielnicach. Koszty produkcji oraz montażu paneli z roku na rok są coraz mniejsze, zatem możemy mieć nadzieję, że za jakiś czas będą one obecne w każdym polskim domu. Póki co – najważniejsza pozostaje świadomość oraz edukacja.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: do domu