Czy to się opłaca i ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Chociaż instalacje fotowoltaiczne są przydatne i niezwykle funkcjonalne to nie zawsze ich wdrożenie może okazać się tak samo opłacalne. Poniżej można przekonać się jak właściwie obliczyć opłacalność fotowoltaiki i całej inwestycji.

Najczęściej panele fotowoltaiczne wykonane są z ogniw krzemowych polikrystalicznych. Każdy taki panel posiada przynajmniej kilkanaście takich ogniw. W przypadku budowy elektrowni fotowoltaicznej czy inaczej słonecznej wykorzystuje się panele, które posiadają, aż 60 lub 72 ogniwa krzemowe. Takie panele charakteryzują się wymiarem około1 m x 1,7 m, a ich moc wynosi około 240-290 Wp. Stosując określoną ilość paneli można uzyskać pożądaną moc całej instalacji.

Fotowoltaika koszt – co trzeba wiedzieć?

Ile kosztuje fotowoltaika – to pytanie pada bardzo często. Jednak finalny koszt zależny jest od kilku czynników. Dla przykładu, gdy w grę ma wchodzić instalacja wykonana dla przeciętnego gospodarstwa domowego, a jej moc ma wynosić około 5 kWp należy dokonać stosownych obliczeń. Panele, których moc szczytowa wynosi około 250 Wp oferowane są za mniej więcej 700 zł za sztukę. Do wykonania powyższej instalacji potrzeba 20 takich paneli, dlatego koszt zakupu wyniesie 14 tys. zł. Nie jest to jednak cena ostateczna, gdyż doliczyć tu trzeba jeszcze koszt inwertera, a także konstrukcji mocującej. Przeciętny falownik, który umożliwia przetwarzanie prądu stałego na zmienny kosztuje około 5 tys. zł. Kilka tysięcy złotych kosztować będą akcesoria i przewody – o przekroju 4 mm2 – a do tego należy jeszcze dorzucić koszt montażu paneli fotowoltaicznych. Podsumowując: koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp to mniej więcej 25-28 tys. zł. W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani mniejszą mocą instalacja będzie kosztować trochę więcej. Chodzi tu o przeliczenie na 1 kWp. Przykładowo koszt instalacji o mocy 3 kWp to około 18 tys. zł czyli 6 tys. zł za 1 kWp.

Ile można zyskać na instalacji fotowoltaicznej?

Jednym z najczęściej wymienianych przez producentów paneli fotowoltaicznych parametrów jest moc szczytowa takich elementów. Jednak ze względu na to, że producenci podają takowe parametry dla mocy 1000 W/m2, a w rzeczywistości promieniowanie słoneczne dochodzące do naszej szerokości geograficznej rzadko osiąga taką wielkość – takie parametry i właściwości niewiele wnoszą. Aby dowiedzieć się jak dużo można oszczędzić poprzez wdrożenie instalacji fotowoltaicznej należy przeanalizować ile dana instalacja dostarczy energii. A to nie jest zależne jedynie od ilości promieni słonecznych, ale także ułożenia paneli fotowoltaicznych. W grę wchodzi kąt padania promieni na panele wchodzące w skład instalacji, a także zacienienie, temperatura otoczenia czy też wiele innych. Zbadanie ilości wytwarzanej energii opierać powinno się zatem o analizę urządzenia i instalacji w danych sytuacjach.

Jak wygląda opłacalność ogniw fotowoltaicznych? Nie ma innego wyjścia i aby to stwierdzić należy bazować na danych, które podają producenci. Z ich wyliczeń wynika, że przykładowa instalacja o mocy 5 kWp może w przeciągu jednego roku wytworzyć mniej więcej 4200 kWh energii elektrycznej. Przewidywany uzysk roczny energii w naszych lokalnych, polskich warunkach może wynieść średnio 110-150 kWh na 1 m2 przeciętnego modułu fotowoltaicznego.

W sytuacji optymistycznej, gdy całą taką energię uda się wykorzystać mamy do czynienia z dużym zyskiem. Aktualnie za 1 kWh energii zakłady energetyczne pobierają opłatę w wysokości około 0,6 zł. Zatem instalacja o mocy 5 kWp pozwala zaoszczędzić 2520 zł w skali roku. Analizując taką sytuację można zauważyć, że po zainwestowaniu w fotowoltaikę 25 tys. zł można oczekiwać zwrotu kosztów po około 10 latach. Po upływie tego okresu można cieszyć się czystym zyskiem. Z biegiem czasu sprawność ogniw fotowoltaicznych spada jednak ich producenci zapewniają, że najlepsze ogniwa wykonane z krzemowych ogniw polikrystalicznych nawet po upływie po 12 lat mogą osiągać przynajmniej 90% mocy początkowej. Z kolei po 25 latach mają nadal być sprawne, a ich moc ma nie być mniejsza niż 80%. Wszystko wskazuje zatem na to, że inwestycja fotowoltaiczna to bardzo rozsądny krok ku lepszej przyszłości.

Oczywiście należy także pamiętać, że ilość energii produkowanej przez instalację, którą deklarują producenci jest jedynie przybliżona. W grę wchodzą bowiem istotne i nieprzewidywalne czynniki takie jak chociażby zachmurzenie. Zebrane dane dotyczące nasłonecznienia są podstawą dla szerzonych informacji na temat ilości energii produkowanej przez fotowoltaikę. Teoria to jedno, a rzeczywistość drugie, dlatego możliwe są pewne różnice. Trzeba pamiętać również o ewentualnych stratach energii – średnio jest to od 3% do 15 % na inwerterze i około 3% na przewodach.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych – wydatki i zyski, a opłacalność To czy inwestycja finansowa na rzecz fotowoltaiki jest opłacalna zależne jest od pewnych czynników takich jak koszt instalacji fotowoltaicznej oraz ilość pozyskiwanej energii. Tak naprawdę im wyższe są obowiązujące ceny za prąd tym bardziej opłacalna jest fotowoltaika. Jednak mało kto zauważa, że nie zawsze udaje się zużytkować całą energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. A to właśnie ilość wykorzystanej energii wpływa na opłacalność inwestycji. Wykonywanie instalacji o zbyt dużej mocy jest niezalecane, gdyż takie rozwiązanie prowadzi do produkowania energii z bardzo dużą nadwyżką. W efekcie ostateczny okres zwrotu inwestycji okaże się być niesłychanie długi. Z tego względu zaleca się raczej wybieranie instalacji o dopasowanej i umiarkowanej mocy. Jednak w tym przypadku dochodzi do wykorzystywania około 30% produkowanej energii. W wyniku tego mamy do czynienia z około trzykrotnie dłuższym czasem zwrotu inwestycji niż ma to miejsce w przypadku wykorzystywania całości wyprodukowanej energii. Stąd też tak istotna jest możliwość przesyłania energii bezpośrednio do sieci. W takim rozwiązaniu uzyskuje się upust w opłatach za energię. Ten system rozliczania z zakładami energetycznymi obowiązuje od połowy 2016 r.. Dzięki niemu czas zwrotu inwestycji fotowoltaicznej aktualnie wynosi około wynosi 7-9 lat.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *